2025. május 7.

 

Ez egy olyan sorozat része, amely az Albemarle azon szakértőit mutatja be, akik világelsők az alapvető természeti erőforrásoknak a mindennapi életünkhöz szükséges villamosenergia-felhasználásban kulcsfontosságú szerepet játszó összetevőkké történő átalakításában. 

 

Az egyetemen Andy Odenthal egy olyan csapat kapitánya volt, amely hajóversenyekre edzett – de nem ám karcsú kajakokkal vagy kecses vitorlásokkal, hanem ezeknél sokkal kevésbé úszóképes járművekkel. 

 

Betonkenukkal.

 

Az Amerikai Építőmérnöki Társaság által szervezett éves verseny része volt, Odenthal pedig a Mississippi Állami Egyetemen folytatta építő- és környezetmérnöki tanulmányait. A verseny előtt minden 140 kg tömegű kenut teljesen víz alá kellett meríteni, majd a felszínre emelkedve kellett bizonyítaniuk, hogy a csónak sűrűsége alacsonyabb a víz sűrűségénél. A négy csapattárs csak ezután ülhetett a kenuba, és evezhettek a tíz futballpályányi hosszúságú pályaszakaszon.

 

„Elsőéves koromban kezdtem el csinálni” – mondja Odenthal. „Általában csak a felsőbb éves csoportok foglalkoznak ezzel a fajta gyakorlati, technikai problémamegoldással, de én nem akartam várni.”

 

Odenthal jelenleg is olyan dolgokat épít, amelyek túlszárnyalják a várakozásokat – csak ezek a dolgok már sokkal nagyobbak és összetettebbek. Az Albemarle projektigazgatójaként egy olyan csapattal dolgozik, amely kulcsszerepet játszik a kritikus ásványi anyagok legmodernebb és legfenntarthatóbb kinyerési módjainak megalkotásában. 

 

 

 

„Elsőéves koromban kezdtem el csinálni” – mondja Odenthal. „Általában csak a felsőbb éves csoportok foglalkoznak ezzel a fajta gyakorlati, technikai problémamegoldással, de én nem akartam várni.”

 Andy Odenthal (balról a második) a csapatának beton kenujával

 

Fontolja meg a következőket:

 

  • A lítium-karbonát iránti növekvő keresletnek köszönhetően – amely a gyógyszerektől az elektromos járművek akkumulátoráig számos termék nélkülözhetetlen összetevője – segített megduplázni a termelés kapacitását az Albemarle Chilében található La Negra-i üzemében. A telephely ma a világ egyik legnagyobb lítium-karbonát termelő komplexuma.
  • Jordániában segít egy innovatív projekt kidolgozásában, amely energiahatékony módon nyeri vissza a brómot a hulladékfolyamból. Ez várhatóan több mint 5%-kal csökkenti a telephely szén-dioxid-kibocsátási intenzitását, és vizet takarít meg egy olyan országban, ahol a víz rendkívül értékes. 

 

  • Az Arkansas államban található Magnoliában Odenthal segített egy közvetlen lítiumkivonási (DLE) kísérleti üzem megépítésében. Ez a lítiumnak a sóoldatból való hatékonyabb elválasztására szolgáló új technológia.  

 

„Mi fejlesztjük a technológiát, de a megvalósítás az Önök feladata, és az Andyhez hasonló emberek nélkül nem tudnánk teljesíteni ügyfeleink elvárásait” – mondja Keyur Shah, az Albemarle stratégiai technológiáért felelős alelnöke. „Vegyük például a DLE technológiát – ez a lítiumtermelés jövője, és most olyan értékes műszaki adatokhoz jutunk, amelyeknek köszönhetően képesek leszünk az élvonalban maradni.”

 

Odenthal általában akkor kapcsolódik be, amikor papíron bemutatnak neki egy ötletet. A munkája innentől kezdve magában foglalja a tervezés részleteinek kidolgozását, az üzem 3D-modelljének elkészítését, az építési tervek kidolgozását, a vállalkozók kiválasztását, a biztonsági protokollok bevezetését és az építkezés felügyeletét.

 

A projektek megvalósítása általában több évet vesz igénybe, de Magnoliában és La Negrában a gépek működésének megindításáig örömmel ott maradt. 

 

„Olyan, mintha az ember diplomát szerezne az egyetemen” – mondja Odenthal. „Négy, öt vagy hat év erőfeszítés után eléred a végső célodat.” 

Aztán jön a következő projekt.