Woman and man in front of trees
Fenntarthatóság

Értékvezérelt, célorientált … és adatközpontú

2025. június 5.

Ez egy olyan sorozat része, amely az Albemarle azon szakértőit mutatja be, akik világelsők az alapvető természeti erőforrásoknak a mindennapi életben kulcsfontosságú összetevőkké történő átalakításában. 

Az ügyfelek nem csak az Albemarle különféle termékeire, hanem az adatainkra is támaszkodnak. 

Ez az adatalapú együttműködés az „Értékvezérelt, célorientált” elnevezésű új fenntarthatósági jelentésünkben is megjelenik. A vállalatokon egyre nagyobb a nyomás, hogy mérjék és jelentsék teljes szénlábnyomukat, valamint vízfelhasználásukat, amelybe a beszállítóik adatai is beleszámítanak. 

Vegyük például a Kratonnal, a speciális polimerek és bioalapú vegyi anyagok gyártójával való együttműködésünket. A Kraton vásárlóknak tett értékajánlata magában foglalja a fenntartható megoldásokra vonatkozó ígéretet, mondta a vállalat egyik tisztviselője ebben a videóban. Rámutatott, hogy az Albemarle jó eredményei hozzájárulnak a Kraton jó eredményeihez. 

Itt jut szerephez Karen Shulman és Steven van Vegten. 

Mindketten az Albemarle fenntarthatósági csapatának felső vezetői. Van Vegten Hollandiában végzi a munkáját, ahol 2008-ban kezdett technológusként az amszterdami üzemben, majd a katalizátor-üzletág kereskedelmi beosztásaiban tevékenykedett. Olyan pozíciót keresett a fenntarthatósági csapatban, amelyben azt érezhette, hogy fontos küldetést teljesít.  

Shulman munkahelye az Egyesült Államokban található. Már régóta dolgozik a fenntarthatóság területén, mert szilárd meggyőződése, hogy a vállalkozásoknak jobbá kell tenniük a világot. 2022-ben csatlakozott az Albemarle-hoz a vállalatnak a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében játszott alapvető szerepe miatt. 

Van Vegten és csapata jelenleg a globális szinten működő Albemarle környezetvédelmi adatainak begyűjtésével, áttekintésével és egységesítésével foglalkozik. Shulmannal és csapatával együttműködve megosztják az Albemarle fenntarthatósági kezdeményezéseit a kulcsfontosságú érdekelt felekkel, például az ügyfelekkel, a befektetőkkel és a közösséggel. 

„Szükségünk van az energetikai átálláshoz elengedhetetlenül szükséges lítiumra, amelyet a legmagasabb társadalmi és környezetvédelmi előírásokat betartva kell előállítanunk.”

 Steven van Vegten, fenntartható működésért felelős felső vezető

Pontosabb adatok, magasabb minősítés

Fontos munkát végeznek. Ennek eredményeként az Albemarle kiérdemelte az üzleti fenntarthatósági minősítések vezető szolgáltatója, az EcoVadis által adományozott aranyérmet. A több mint 150 000 értékelt vállalat közül az Albemarle-t az értékelt vállalatok 95%-ánál magasabbra rangsorolták.  

Az Albemarle egy, a vállalatokat a környezeti teljesítmény mérésében, kezelésében és megosztásában segítő nemzetközi nonprofit szervezet, a CDP (korábban Carbon Disclosure Project) által kezelt rangsorában is előrébb lépett. 

„Ami mérhető, az kezelhető is – és ez nem csak azt jelenti, hogy tudjuk, mit tettünk, ami fontos az érdekelt felek számára. Ez segít a jövőre vonatkozó előrejelzések átgondoltabb és hatékonyabb elkészítésében is.”

 Karen Shulman, fenntarthatósági felső vezető

Az előrejelzési munkának részét képezi az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére irányuló hosszú távú stratégia kidolgozása is. Miközben az Albemarle továbbra is az elkövetkező öt évre kitűzött céljai megvalósításán dolgozik, egy új tervezet is született a szén-dioxid-kibocsátás 2030 utáni csökkentésére. Ez feltérképezi, hogy mely gócpontokban jelentkezik a legnagyobb kibocsátás, és különféle beavatkozási lehetőségeket határoz meg az elektromos átállásra és a megújuló energiára való támaszkodástól az új technológiák kifejlesztéséig. 

A fenntarthatósági csapat erőfeszítéseinek mérhető eredményei vannak. Az Albemarle-ra már igazak a következők: 

  • Villamosenergia-fogyasztásának 24%-át megújuló energiaforrásokból fedezi, szemben az előző évi 16%-os aránnyal. Ez magában foglalja a Chilében és az észak-karolinai Kings Mountain területén működő létesítmények 100%-os megújuló villamos energiára való átállását. 
  • A chilei és jordániai üzemünkben jó úton haladunk, hogy 2030-ig 25%-kal csökkentsük az édesvíz-felhasználás intenzitását (az egy tonna termék előállításához felhasznált víz mennyiségét). Érdemes megjegyezni, hogy a chilei telephelyek már elérték ezt a célkitűzést. 
  • A külsőleg ellenőrzött termékszénlábnyomok fejlesztésének kiterjesztése, hogy azokban az Egyesült Államok, Jordánia és Kína telephelyeiről származó további bróm- és lítiumtermékek is szerepeljen.  

Bár ezek a statisztikák és az EcoVadis és a CDP elismerései nagyszerűek, Van Vegten és Shulman szerint vannak más pillanatok is, amelyek még büszkébbé teszik őket. 

Ilyen például, amikor elmagyarázzák a gyerekeiknek, hogy a munkájuk milyen hatást gyakorol a világra. 

A 2024-es fenntarthatósági jelentés

Nézze meg a 2024-es fenntarthatósági jelentés alábbi kiemelt videóját, és olvassa el itt a teljes jelentést.